Rozliczenia na własną rękę – czy samodzielna księgowość naprawdę się opłaca?
Bez wątpienia prowadzenie księgowości nie jest łatwym zadaniem. Jednak niektórzy przedsiębiorcy decydują się zająć firmowymi rozliczeniami samodzielnie. Jakie są zalety oraz wady takiego rozwiązania? Kiedy na tym zyskamy, a w jakiej sytuacji możemy stracić? I czy faktycznie jest to opłacane?
Jakie są plusy oraz minusy samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie?
Z przyczyn oczywistych duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają wielu pracowników, decydują się zlecić prowadzenie księgowości do biur rachunkowych np. w Warszawie. Tego rodzaju firmy skupiają się głównie na rozwoju czy pozyskaniu nowych klientów, dlatego w takim przypadku prowadzenie rozliczeń byłoby niezwykle pracochłonne i problematyczne.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W takim przypadku księgowość jest mniej skomplikowana, dlatego też można zdecydować się na podjęcie takiego zadania we własnym zakresie. Z jednej strony na pewno pozwoli to zaoszczędzić pieniądze. Jednak warto wiedzieć, że prowadzenie księgowości wymaga dokładnej znajomości tej dziedziny. Co więcej, przepisy zmieniają się bardzo szybko, więc trzeba być z nimi na bieżąco, by móc właściwie rozliczać się z urzędem.
Dlatego też specjaliści z branży księgowej uczą się wiele lat, by podjąć się prowadzenia rachunkowości dla firm. Jeśli zdecydujemy się rozliczać we własnym zakresie, to, poza samą znajomością tej dziedziny, a także aktualną wiedzą o regulacjach prawnych, powinniśmy także pamiętać o terminach składania deklaracji na czas (które muszą być bezbłędne). Co niekiedy może nam umknąć. W takim przypadku możemy nawet otrzymać karę z urzędu bądź stracić niepotrzebnie czas i nerwy na korygowanie naszych dokumentów.