Na czym polega pełna księgowość?
Prowadzenie firmy to - z oczywistych chyba względów - zajęcie nie takie łatwe, jak może się to wydawać patrząc na to z boku. Firma działa przecież na podstawie wielu różnych przepisów i musi wywiązywać się także z różnych obowiązków, które przepisy te na nią nakładają. Jednym z ważniejszych obowiązków tego typu, oprócz oczywiście płacenia podatków, jest również prowadzenie księgowości w firmie. Jednak co to właściwie oznacza i na czym polega? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ wiele zależy od samej firmy. Poza tym jest kilka form samej księgowości. Dzisiaj jednak chcemy zająć się tak zwaną pełną księgowością i odpowiedzieć na pytanie: na czym ona właściwie polega?
Rodzaje księgowości w firmie
Zacznijmy jednak od ogólnego wyjaśnienia, jakie formy księgowości mogą być prowadzone w konkretnej firmie. Zasadniczo, występują dwa rodzaje księgowości, z których firma może skorzystać, czyli księgowość pełna oraz księgowość uproszczona. I tutaj tak naprawdę każdy, a szczególnie początkujący przedsiębiorca, musi zdecydować, który rodzaj księgowości wybierze, aby rozliczenia z urzędem skarbowym były nie tylko proste, ale przede wszystkim dla niego korzystne.
W dużym skrócie księgowość uproszczona polega na tym, że podstawą rozliczania jest podatkowa księga przychodów i rozchodów bądź ewidencja przychodów. Pierwsza opcja pojawia się przy opodatkowaniu według skali ogólnej lub podatku liniowym, natomiast druga przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Natomiast mówiąc o pełnej księgowości trzeba zaznaczyć, że należy ona do najbardziej rozbudowanej, a przy tym skomplikowanej formy rozliczania się z przychodów przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do uproszczonej księgowości księgowość pełna polega na tym, że niemal każde zdarzenie gospodarcze w firmie musi być odpowiednio zewidencjonowane przez samą firmę bądź biuro rachunkowe.
Czy każdy może wybrać formę księgowości?
Ten temat jest również bardzo ciekawy. Skoro bowiem mamy dwie główne formy księgowości, to czy panuje tutaj dowolność wyboru? Okazuje się, że nie do końca. Otóż ustawa o rachunkowości precyzyjnie określa, że konkretne rodzaje firm muszą obowiązkowo prowadzić pełną księgowość. Są to przede wszystkim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, komandytowo-akcyjne, ale także określone jednostki organizacyjne, takie jak banki, ubezpieczyciele, gminy, powiaty czy województwa. Jednak to nie wszystko. Ustawa ta mówi również, że osoby fizyczne oraz spółki osobowe są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, gdy tylko przekroczą pewien określony poziom obrotów w poprzednim roku podatkowym. Obecnie jest to kwota o równowartości 2 000 000 euro.
Zatem księgowość prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 2 000 000 euro, może mieć formę uproszczoną. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji pełna księgowość nie może być prowadzona. Czasem jest to wręcz wskazane i może przynieść firmie naprawdę wiele pożytku.
Pełna księgowość - na czym w ogóle polega?
Na koniec zastanówmy się jeszcze, na czym tak naprawdę polega pełna księgowość. Wspomnieliśmy, że jest ona zdecydowanie bardziej rozbudowana od księgowości uproszczonej. Wynika to z faktu, że w wypadku pełnej księgowości bardzo dokładnie i precyzyjnie prowadzi się wszystkie rozliczenia. Zatem prócz różnych dokumentów kupna czy sprzedaży, rozlicza się także wszystkie przelewy przychodzące i wychodzące, a nawet operacje magazynowe. Można więc powiedzieć, że pełna księgowość pozwala na bardzo dokładne rozliczenie wszelkich transakcji finansowych, jakie pojawiają się w związku z działalnością firmy.
Pełna księgowość umożliwia także dosyć łatwe określenie kondycji finansowej spółki oraz przygotowanie zestawienia zysków i strat, dzięki czemu dużo trafniej można podejmować różnego typu decyzje finansowe czy planować inwestycje. Pełna księgowość to także bardzo dokładne ewidencjonowane całego majątku firmy oraz sposobów jego finansowania.